Haber

İngiltere’de Kadın Cerrahlar Cinsel Saldırıya Uğruyor

Adını Judith olarak veren İngiltere’deki kadın cerrah, hastası ameliyat masasında anestezi altındayken erkek bir meslektaşının kendisine cinsel saldırıda bulunduğunu söyledi.

Tacize uğradığında asistan cerrah olduğunu, erkek cerrah kendisini taciz ettiğinde diğer sağlık çalışanlarının gülerek “Bu çok komik” dediğini söyledi.

Yeni bir araştırmaya göre, İngiltere’de çalışan kadın cerrahların neredeyse üçte biri son beş yılda cinsel saldırıya uğradı.

Araştırmaya katılan cerrahların bildirdiği 11 tecavüz vakası da bu sabah British Journal of Cerrahi’de yayımlandı.

Judith bu sabah BBC Radyo 4’ün Today programına şunları söyledi: “Bir cerraha bir vakada yardım ediyordum. Sanırım biraz terliyordu ama döndü ve başını doğrudan göğsüme gömdü. Ve onun terini sildiğini fark ettim.” Ben.

“Ben de şöyle dedim: ‘Kusura bakma, sana bir havlu getirmemi ister misin?’ O da ‘Hayır, bu çok daha eğlenceli’ dedi. Bu yüzden kendimi aşağılanmış hissettim.

Anket, kadın cerrahların yüzde 29’unun istenmeyen fiziksel yaklaşımlara maruz kaldığını, yüzde 40’ından fazlasının vücutları hakkında istenmeyen yorumlar aldığını ve yüzde 38’inin iş yerinde cinsel şakalara maruz kaldığını ortaya çıkardı.

Kadınların neredeyse yüzde 90’ı son beş yıl içinde cinsel tacize uğradığını söylerken, erkeklerin yüzde 81’i de aynısını söyledi.

Rapor şunu gösteriyor: “Cinsel istismar içeren davranışlar, derin hiyerarşik yapı ile cinsiyet ve güç dengesizliğinin birleşimi nedeniyle cerrahi ortamda sıklıkla meydana geliyor ve kontrolsüz kalıyor.

haber-akkisla.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Başa dön tuşu