Ekonomi

Almanya’da Konut İnşaat Krizi Hızlanıyor

Almanya’da artan kredi ve malzeme maliyetlerinin tetiklediği konut inşaatı krizi hızlanıyor.

Almanya’nın önde gelen ekonomik kuruluşlarından biri EkonomiAraştırma Enstitüsü (Ifo), inşaat firmalarının projelerine ilişkin ağustos ayı anketinin sonuçlarını yayınladı.

Karşılaştırıldığında şirketlerin yüzde 20,7’si projelerinin Ağustos ayında iptal edildiğini bildirdi. Söz konusu oran temmuz ayında yüzde 18,9 seviyesindeydi.

Ifo’nun açıklamasında, hızla artan inşaat maliyetleri ve ciddi oranda artan faiz oranları nedeniyle 2022 yılı başında hala kârlı olan birçok projenin artık ekonomik açıdan sürdürülebilir olmadığı belirtildi.

Ankete göre bazı şirketlerin sipariş defterleri hâlâ doluyken, yüzde 44,2’si zaten sipariş sıkıntısı yaşadıklarını bildirdi. Bir yıl önce bu oran yüzde 13,8’di.

Ifo Araştırma Merkezi Direktörü Klaus Wohlrabe, konuya ilişkin değerlendirmesinde, “Konut inşaatlarındaki iptaller yeni bir zirveye doğru tırmanıyor. Araştırmanın başladığı 1991 yılından bu yana benzer bir durum gözlemlemedik. Piyasadaki belirsizlik şu anda devam ediyor” dedi. büyük.” Bu kelimeyi kullandı.

Daha katı enerji tasarrufu gereksinimleri nedeniyle finansmandaki azalmanın aynı zamanda inşaatçıların hesaplarını da zorladığını kaydeden Wohlrabe, “Bazı şirketler zaten boğazlarına kadar suya batmış durumda.” İfadesini kullandı.

Konut inşaatı şirketlerinin yüzde 11,9’unun şu anda finansman düşündüğünü belirten Wohlrabe, “Bu son 30 yılın en yüksek değeri.” bilgiyi verdi.

Öte yandan Emlak ve Konut Şirketleri Birliği (BFW), kriz nedeniyle Alman federal hükümetinden karşı önlem talep ediyor.

BFW Lideri Dirk Salewski şunları söyledi: “İptallerdeki tarihi yüksek oranlar ve devasa sipariş eksiklikleri, çöküş uyarılarımızın artık gerçekleştiğini kanıtlıyor. Bu ekonomik ateş eğrisi yükselmeye devam edecek. Yakın zamanda harekete geçilmezse, hasta konutları ölecek ” değerlendirmesini yaptı.

BFW, ülkede inşaat şirketlerinin arsa maliyetlerini düşürmesi, finansman koşullarını gevşetmesi ve onay süreçlerinde daha az bürokrasiye ihtiyaç olduğunu belirtti.

Öte yandan Avrupa Merkez Bankası (ECB) yüksek enflasyona karşı faiz artırımıyla mücadele ediyor. Bu durum inşaat ve diğer sektörlere yapılan yatırımları daha değerli hale getirerek ekonomiyi yavaşlatmaktadır.

Almanya ekonomisi geçen yılın son çeyreğinde yüzde 0,4, ilk çeyreğinde ise yüzde 0,1 oranında küçülürken, yılın ikinci çeyreğinde büyüyemedi.

Son yıllarda yaşanan Kovid-19 salgını, tedarik zincirindeki aksamalar ve Rusya-Ukrayna savaşı gibi pek çok kriz, Alman ekonomisinin zayıf yönlerini ortaya çıkarırken, Çin başta olmak üzere birçok ülkenin giderek daha fazla mal üretme kabiliyeti ortaya çıktı. Almanya’dan ithal edilen ürünler ve yüksek enflasyon nedeniyle artan faiz oranları. Bu durum Alman ekonomisinin büyümesini daha da zorlaştırıyor.

Yavaşlayan küresel büyüme, ihracattaki düşüş, yüksek enerji fiyatları, sanayi üretimindeki düşüş ve tüketicilerin artan enflasyonla baş etme çabaları da Alman ekonomisini olumsuz etkiliyor.

Bu yıl için Ifo, Alman ekonomisinde yüzde 0,4, Kiel Dünya Ekonomisi Enstitüsü (IfW) ise yüzde 0,5 daralma bekliyor.

yazihanhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Başa dön tuşu