Haber

Yozgat Sanat Atölyesinde Baston ve Asa Üretiliyor

SEYFİ ÇELİKKAYA

Yozgat Aydıncık İlçesi’ndeki plastik malzemelerin şekillendirildiği ve Türkiye’nin farklı bölgelerindeki kültür varlıklarının portatif malzeme haline getirildiği sanat atölyesinde baston ve değnek üretimine de başlandı. Gençlere yönelik kurslar açılarak klasik el sanatlarının gelecek nesillere yaşatılması amaçlanmaktadır.

Yozgat’ın Aydıncık ilçesinde Türkiye’nin farklı bölgelerindeki kültür varlıklarının plastik malzemeler kullanılarak taşınabilir aletlere dönüştürüldüğü sanat atölyesinde, gürgenden baston ve değnek üretimine de başlandı. Üç boyutlu Anıtkabir maketi, aslan yolu, nöbetçi asker, Atatürk heykeli, döşeme, motifler ve çevre düzenlemesi gibi çalışmaların da oluşturulduğu atölyede, dönemin özelliklerini yansıtan motiflerin yer aldığı başlıklara dikkat çekildi. el yapımı kayın ağacından hazırlanan farklı şehirler göz açıp kapayıncaya kadar kullanıldı. Bastonlar ve asalar da oldukça beğenilmektedir.

“VAKA VE ASA ATÖLYESİ KURDUK”

Hacettepe Hoş Sanat Fakültesi Heykel Bölümü’nden mezun olan Heykeltıraş Erol Gürgen, atölyenin kuruluşu ve çalışmalarına ilişkin şunları söyledi:

“Yaklaşık 8 yıl önce Aydıncık’a davet edildiler ve gençlere yönelik sanat ve sanata dokunma atölyesi kurmak istediklerini belirttiler. Bu şekilde İŞ-KUR’un desteğiyle atölyemizi kurduk. Aydıncık Belediyesi Sanat Atölyesi iş birliği ile bir çok ilin tanıtım ve malzemelerinin yapılması.Taşınmaz, tarihi kültür varlıklarımızı taşınabilir hale getiriyor.Mevcut atölyeye ek olarak ‘Geleneksel el sanatlarımızı yaşatıyoruz’ projesi ile bir de kamış ve heybe atölyesi kurduk. KOP projesi Gençlere istihdam sağlamayı ve klasik el sanatlarını yaşatmayı amaçlayan atölyemizde baston atölyemiz burada oluşturulmuştur.Kayın ağacından baston ve değnek başta olmak üzere kişiye özel tasarımlar, kurumlara özel tasarımlar, taşranın folklorik ve kültürel varlıklarını yansıtan başlık tasarımları.”

Kaynak: ANKA / Kültür Sanat

bayindir-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Başa dön tuşu