Ekonomi

Memurlarla emekliler arasında 2 aylık enflasyon farkı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ağustos ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Temmuz ayında yüzde 9,49 oranında artan enflasyon, ağustos ayında yüzde 9,09 oranında arttı. Böylece SGK ve BağKur emeklilerinin 2 ayda alacağı enflasyon farkı yüzde 19,5 oldu. Memurlar ve emekli memurlar, Ocak ayında alacakları yüzde 15’lik zam karşılığında enflasyon farkı almaya hak kazandılar. Ancak rakamın kesinleşmesi için Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık ayına ait enflasyon verilerinin açıklanması gerekiyor.

MEmur ​​ve Emekliliği Geçen Hafta Açıklandı

Kamu Görevlileri Tahkim Kurulu, geçtiğimiz perşembe günü memur ve memurların toplu sözleşmelerinin artırılmasına ilişkin kararını vermişti. Buna göre, 2 yıl süreyle yüzde 110 zam isteyen memurlara 2024 yılının ilk altı ayında yüzde 15, ikinci altı ayında yüzde 10, 2025 yılının ilk altı ayında yüzde 6, ikinci altı ayında ise yüzde 5 maaş verilecek. 2025’in altı ayı.

ENFLASYON FARKI MEMUR VE EMEKLİ MEMURLARDA ORTAYA ÇIKTI

Ocak ayında memur ve memurların alacağı yüzde 15’lik zamma enflasyon farkı da eklenecek. Memur ve emekli memurlar 2 aylık enflasyon rakamlarına göre fark almaya hak kazandılar.

4 AYLIK ENFLASYON VERİLERİYLE KESİN ORAN NET OLACAK

Memur ve emekli memurlar ile SGK ve Bağ-Kur emeklilerinin Ocak ayında alacakları enflasyon farkının netleşmesi için 4 ay daha bilgi açıklanması bekleniyor. Milyonların maaş artışı Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık verilerinin açıklanmasıyla netleşecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Başa dön tuşu