Ekonomi

Zimbabve dijital para birimi çıkarıyor

Zimbabwe Merkez Bankası (RBZ), 4 Mayıs Perşembe günü yeni dijital para birimi hakkında bir açıklama yaptı.

RBZ, yakında piyasaya sürülecek olan altın destekli dijital jetona yatırım yapmak için ülke genelindeki bireyleri ve finans kurumlarını davet etti.

RBZ’nin açıklamasına göre token başvurusu yapacak kişilerin dijital para birimine en az 10 dolar, şirketlerin ise en az 5 bin dolar yatırım yapması gerekiyor.

RBZ, Nisan ayında belirteçlerin 8 Mayıs’ta piyasaya sürüleceğini duyurdu.

RBZ’nin bu altın takviyeli dijital para birimini çıkarmadaki amacı, ülkenin istikrarsız yerel para birimiyle çalışmaktır.

Zimbabve’de enflasyon yüzde 87,6.

2022’de Zimbabve enflasyonu yüzde 285’e yükseldi. Mart 2023’te bu oran yüzde 87,6’ya geriledi. Ancak ülke ekonomisindeki istikrarsızlık halen devam etmektedir.

Merkez bankası bu istikrarsızlığı önlemek için altına dayalı bir dijital para birimi çıkarıyor.

RBZ, token ihracını ve geri ödemeyi iki adıma ayırdı. İlk aşamada tokenlar yatırım amaçlı çıkarılacak ve bankalar aracılığıyla satışa sunulacak. Açıklamada tokenlerin dijital cüzdanlarda tutulacağı ve ikinci adımda bireyden kişiye ve bireyden işletmeye süreçlerde kullanılabileceği belirtildi.

RBZ, “Fiziksel altın sahipleri, kendi takdirlerine bağlı olarak, fiziksel altınlarını bankacılık sistemi aracılığıyla altın destekli dijital jetonlara dönüştürebilecek veya değiştirebilecek.”söz konusu.

Bu makale ilk olarak Paranfil’de yayınlandı.

haberterme.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu