Haber

Yunanistan’daki sel felaketinde hayatını kaybedenlerin sayısı 4’e yükseldi

Yunanistan’da şiddetli yağışların neden olduğu selde hayatını kaybedenlerin sayısı 4’e yükseldi. Kayıp 6 kişiyi arama çalışmaları sürüyor.

Yunanistan’da Daniel Fırtınası’nın neden olduğu şiddetli yağışın ardından meydana gelen selde ölü sayısı artıyor. Arama sırasında 49 yaşındaki bir kişinin cansız bedeni bulundu. Böylece sel felaketinde hayatını kaybedenlerin sayısı 4’e yükseldi. Yunanistan İklim Krizi ve Sivil Koruma Bakanı Vassilis Kikilias, şu ana kadar 885’ten fazla kişinin kurtarıldığını, 6 kişinin ise kayıp olduğunu açıkladı. Hükümet Sözcüsü Pavlos Marinakis şunları söyledi: “Şu anda devletin önceliği insanların kurtarılması ve kötü hava koşullarından etkilenen bölgelerdeki kritik altyapının korunmasıdır.”

Yunan ordusu aktif

Ordudan yapılan açıklamada, sel sularında mahsur kalanları kurtarmak için 25’ten fazla botun kullanıldığı, 7 helikopter ve 1 askeri kargo uçağının da hazır bekletildiği belirtildi.

Meteoroloji servisinden alınan bilgiye göre, son 48 saatte Yunanistan’ın orta kesimindeki Teselya bölgesinde şiddetli su baskını yaşandı. Selden en çok etkilenen kentlerden biri olan Volos’ta su, internet ve elektrik kesintileri devam ediyor.

Fırtına etkisini sürdürecek

Pazartesi gününden bu yana etkili olan Daniel Fırtınası nedeniyle bir köprü çöktü ve elektrik direkleri devrildi. Cadde ve caddeler sular altında kalırken, onlarca araç da sel sularına kapıldı. Fırtınanın akşam saatlerine kadar etkisini sürdürmesi bekleniyor.

Öte yandan sabah saatlerinde Karditsa’nın Ellinopirgos köyünde sel sularında sürüklenen 82 yaşındaki adamın hayatını kaybettiği açıklandı. Dün Magnisia bölgesinin sahil kesimindeki Paltsi yakınlarında yürütülen arama çalışmalarında 87 yaşındaki kadının cansız bedeni bulundu. – ATİNA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Başa dön tuşu