Ekonomi

Türkmenistan: Rusya’nın Kazakistan ve Özbekistan ile üçlü gaz birliğinde şeffaflık gerekiyor

Türkmengaz Devlet Kurumu Başkan Yardımcısı Murat Arçayev, Rusya’nın Kazakistan ve Özbekistan ile kurmak istediği “üçlü gaz birliği” konusunda açıklık ve şeffaflığa ihtiyacı olduğunu söyledi.

Türkmenistan Devlet Haber Ajansı’nın (TDH) haberine göre Archayev, Rusya Dışişleri Bakanlığı Ekonomik İşbirliği Dairesi Başkanı Dmitry Brichevsky’nin Rusya’nın Kazakistan ve Özbekistan ile kurmayı planladığı üçlü gaz birliğine ilişkin sözlerini değerlendirdi.

Bricheysky, “Rusya, gaz sektöründe üçlü işbirliğini genişletme olasılığını dışlamıyor ve diğer ülkelerin de bununla ilgilendiğini biliyor.” dedi. Sözlerini hatırlatan Arçayev, bu sözlerin birçok soruyu gündeme getirdiğine dikkat çekti.

Archayev, Rus diplomatın yaptığı açıklamalarda hangi “genişleme fırsatlarından” bahsettiği ve “diğer ülkelerin” hangileriyle ilgilendiği sorularına net bir yanıt verilmediğini belirterek, açıklık ve şeffaflık gerektiğini vurguladı.

Archayev, doğal gazın Orta Asya’dan Çin’e taşınması konusunda Türkmenistan, Kazakistan, Özbekistan ve Çin arasında uzun süredir devam eden bir işbirliği olduğunu ifade etti.

40 milyar metreküp Türkmenistan’dan tedarik ediliyor

Türkmenistan’ın Çin’in en büyük gaz tedarikçisi olduğunun altını çizen Arçayev, Çin’e sevkiyatında mutabık kalınan 55 milyar metreküp gazın 40 milyar metreküpünün Türkmenistan tarafından sağlandığını söyledi. Archayev, boru hattının “diğer ülkelerden” gaz kaynaklarıyla doldurulmasının da düşünülmediğini, Türkmenistan’ın yükümlülüklerini yerine getirdiğini ve ortaklarının da bunları yerine getireceğinden emin olduğunu belirtti.

Arçayev, mevcut altyapı kullanılarak doğalgaz dağıtımında herhangi bir değişiklik olması durumunda tüm katılımcılarla önceden anlaşma yapılması gerektiğini vurguladı. Türkmenistan’ın uluslararası yükümlülüklerine ilişkin açıklamaların diğer katılımcılar arasında kafa karışıklığına yol açtığını ve bunun Türkmenistan’da önemli bir rahatsızlık yarattığını belirten Arçayev, Türkmenistan’ın uluslararası işbirliğinin net kriterlere, birbirinin çıkarlarına saygıya ve katı uyum ilkelerine dayandığını ifade etti.

Archayev, dış ekonomik koşulların bu ilkeleri değiştirmek için bir sebep olamayacağını kaydetti.

Rusya, Kazakistan ve Özbekistan arasında üçlü doğal gaz birliği müzakereleri Kasım 2022’de başladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Başa dön tuşu