Ekonomi

Türkiye ile Japonya Arasında Enerji Forumu Başladı

Enerji alanında işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla Türkiye ile Japonya’nın ortasında düzenlenmesi planlanan “Türkiye-Japonya Enerji Forumu”nun lansmanına ilişkin “Ortak Bildiri” imzalandı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar ile Japonya Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanı Nishimura Yasutoshi, iki ülke ortasında güç alanında beklenen iş birliğini değerlendirmek üzere İstanbul’da bir araya geldi.

Heyetler arası toplantının ardından, enerji alanında işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla düzenlenmesi planlanan “Türkiye-Japonya Enerji Forumu”nun açılışına ilişkin bakanlar tarafından “Ortak Bildiri” imzalandı. .

İmza töreninde konuşan Bakan Bayraktar, Japonya Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanı Nishimura Yasutoshi ile kapsamlı değerlendirmelerde bulunduklarını belirterek, “2024, Türkiye ile Japonya arasındaki diplomatik ilişkilerin 100. yılı. Bu açıdan 2024 yılı bizim için çok değerli. Bu anlamda Enerji Forumu’nun iki ülke arasındaki iş birliğinin geliştirilmesine hizmet edeceğini düşünüyoruz.” söz konusu.

Japonya Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanı Nishimura Yasutoshi, “Türkiye-Japonya Enerji Forumu”nun gerçekleştirilmesi yolunda değerli ve büyük bir adım attıklarını belirterek, şunları söyledi:

“Önümüzdeki yıl 100’üncü kuruluş yıl dönümümüz münasebetiyle Tokyo’da konuşma konulu bir forum düzenlemeyi planlıyoruz. Mutabık kalınan güç forumunu bir başlangıç ​​noktası haline getirerek, ikili bağlantılarımızın nükleer enerji alanında da gelişmesini umuyorum. Kritik metaller. Başta enerji olmak üzere çeşitli alanlardaki işbirliğimizin önümüzdeki dönemde de devam etmesini diliyorum.”

Türkiye ile Japonya arasındaki iş birliğinin “Yenilenebilir Enerji, Enerji Verimliliği, Doğal Gaz ve Yeni Yakıtlar/Teknolojiler” ana başlıkları altında geliştirilmesi planlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Başa dön tuşu