Haber

Trudeau, G20 Zirvesi’nin Ukrayna hakkındaki açıklamasını eleştirdi

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, G20 Zirvesi sonrasında yayınlanan Yeni Delhi Liderler Bildirgesi’nin Ukrayna konusunda “zayıf” olduğunu belirterek, “Bana kalsaydı liderlerin bildirisi özellikle Ukrayna konusunda çok daha güçlü olurdu.” söz konusu.

Trudeau, Hindistan’ın ev sahipliği yaptığı G20 Zirvesi’nin ardından düzenlenen basın toplantısında, zirve kapsamında yayınlanan Yeni Delhi Liderler Deklarasyonu’na ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Bazı ülkelerin Kanada’dan farklı görüşlere sahip olmasının “bildirgenin istediğinden daha zayıf olmasına neden olduğunu” belirten Trudeau, “Bana kalsaydı liderlerin açıklaması özellikle Ukrayna konusunda çok daha güçlü olurdu.” Bu kelimeyi kullandı.

G20’nin “benzersiz” bir grup olduğunu ve bildirgede güçlü bir dil oluşturmak için çok çalıştıklarını kaydeden Trudeau, “Bu, bir araya gelip değerlerimize uymayan ülkelere baskı yapmak için önemli bir zaman. bunu yapmaya devam edeceğiz.” dedi.

Açıklamada, “BM Şartı uyarınca tüm devletler, herhangi bir devletin toprak bütünlüğüne, egemenliğine veya siyasi bağımsızlığına karşı toprak edinimi amacıyla güç kullanma tehdidinden veya güç kullanımından kaçınmalıdır. Nükleer silahların kullanılması veya kullanılması tehdidi kabul edilemez.” dün yayınlandı dedi. kelimeler yer aldı.

Modi Kanada’daki Hint karşıtı eylemlerden endişeli

Hindistan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Hindistan Başbakanı Narendra Modi ve Trudeau, başkent Yeni Delhi’de düzenlenen G20 Zirvesi marjında ​​bir araya geldi.

Modi, Trudeau’ya “Kanada’daki aşırılık yanlılarının Hint karşıt eylemlerinden ciddi endişe duyduğunu” söyledi.

Bu tür tehditlerle mücadelede iki ülkenin işbirliği yapmasının önemine vurgu yapan Modi, Kanada’daki Hindistan karşıtı eylemlerin “ayrılıkçılığı teşvik ettiğini ve Hintli diplomatlara karşı şiddeti kışkırttığını” belirtti.

Modi, “Bu tür güçlerin organize suç, uyuşturucu kümelenmeleri ve insan kaçakçılığıyla teması da Kanada için endişe kaynağı olmalıdır. Bu tür tehditlerle mücadelede iki ülkenin iş birliği yapması şarttır.” Bu kelimeyi kullandı.

Trudeau, uçaktaki teknik arıza nedeniyle Hindistan’dan ayrılamadı

G20 Zirvesi’nin ardından ülkeyi terk etmek üzere havalimanına gitmek üzere yola çıkan Trudeau ve beraberindeki heyete, uçakta teknik arıza olduğu konusunda uyarıda bulunuldu.

Kanada Başbakanlık Ofisi’nden Global News’e yapılan açıklamada, Trudeau ve beraberindeki heyetin kendilerini taşıyacak uçakta teknik sorun olduğuna dair Kanada Silahlı Kuvvetleri’nden uyarı aldığı belirtildi.

Açıklamada, “Bu sorunlar bir gecede çözülemez, alternatif düzenlemeler yapılana kadar heyetimiz Hindistan’da kalacak” denildi. Onun sözleri yer aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Başa dön tuşu