Haber

Şam’dan ‘dörtlü görüşme’ açıklaması: Türkiye’nin Suriye’den çekilmesi görüşüldü

Türkiye, Suriye, Rusya ve İran’ın savunma bakanları ile istihbarat müsteşarlarının Moskova’da yaptıkları görüşmenin ardından Şam yönetimi zirveye ilişkin açıklama yaptı. Suriye Savunma Bakanlığı, görüşmede Türkiye’nin Suriye topraklarından çekilmesinin ele alındığını bildirdi.

Suriye devlet ajansı SANA, görüşmenin “olumlu” geçtiğini bildirerek, “Suriye, Rusya, İran ve Türkiye savunma bakanları, Türk kuvvetlerinin Suriye topraklarından çekilmesini ve uluslararası anlaşmanın uygulanmasını görüştüler. Moskova’da M4 otoyolu.”

AKAR: SURİYELİLERE KARŞI DURUM SÖZ KONUSU DEĞİL

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve MİT Başkanı Hakan Fidan, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Suriye Savunma Bakanı Korgeneral Ali Mahmud Abbas, İran Savunma Bakanı Tuğgeneral Muhammed Reza Ashtiani ile Rusya, İran ve Suriye istihbarat liderlerinin ‘toplantısında’ öne çıkmıştı. dört ‘.

Akar, sabah saatlerinde başkent Moskova’dan ayrılmadan önce Vnukova Havalimanı’ndaki görüşmeyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Akar, “İster Türkiye’de ister Suriye’de birlikte olduğumuz Suriyeli kardeşlerimiz var. Hiçbir şekilde aleyhlerinde bir durum yok. Onları zora sokacak bir karar almamız söz konusu değil. Bunu herkesin bilmesi ve ona göre hareket etmesi gerekir.”

ANKARA REACT TARAFINDAN DESTEKLENEN SİLAHLI GRUPLAR

Suriye’nin kuzeyindeki etkili silahlı İslamcı gruplardan biri olan Heyet Tahrir El Şam (HTŞ) ve Türkiye ile iyi ilişkileri olan Ahrar El Şam, Ankara’nın Suriye ile normalleşme çabalarına tepki gösterdi. Ahrar El Şam’dan yapılan açıklamada, “Beşar Esad ile hiçbir şekilde uzlaşmaya varmayacağız” denildi. İdlib’i kontrol eden HTŞ’den yapılan açıklamada, Türkiye’nin Suriye ile normalleşme girişimleri ‘U dönüşü’ olarak nitelendirildi. (DIŞ HABERLER)

haber-umraniye.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Başa dön tuşu