Ekonomi

Sağlam yapı için beton kalitesi önemlidir!

KONYA (İĞFA)– Dünya çapında kontrol önlemleri, çoğunlukla deprem, sel, yangın vb. sebeplerden kaynaklanan büyük hasar ve can kaybı sonucu belirlenir.

Konuyla ilgili çalışma yapan ASKON Konya Şubesi İnşaat ve Yapı Teknolojileri Şube Komite Başkanı ve H1 İnşaat İdaresi Meclis Başkanı Şahin Biricik, Kahramanmaraş Pazarcık’ta meydana gelen depremin ardından enkazdan mezar resminin çıktığını belirtti.

KALİTESİZ BETON, YETKİSİZ PERSONEL, BÜYÜK SORUN

Biricik, “6 Şubat 2023 tarihinde ülkemizde meydana gelen deprem felaketinin ardından yapılan incelemelerde; C8 – C12 kotlarında betonlar, donatı sıyrılmış (aderans yok), etriye baskısı yok, güçlü kiriş, zayıf kolon oluşumu, yeterli süneklik olmaması, etüt sonucuna göre binanın zemin etüdü yapılmadan inşa edilmesi veya bina temelinin atılmaması, kısa kolon oluşumu, proje sahibi Mühendisin paket programları kullanması ve denetlenmemesi, yapım kontrol çalışmasının yapılmaması veya yetkili çalışanın yeterli olmaması olarak görülen bazı sakınca ve eksiklikler. Bunları hem Türkiye’nin çeşitli yerlerinden hem de mühendislerimiz ve yapı kontrolörlerimizle yaptığımız incelemelerde ortaya çıkardık.”

BETON ASLA RİSKE ALINMAZ!

ASKON Konya Şubesi olarak uzman gruplarla yapılan çalışmanın ardından yapılması gerekenler hakkında bir rapor hazırladıklarını belirten Biricik, “Basınçların artırılması ve beton standartlarının denetiminin takibi, kıvam sınıfının değiştirilmesi betonun S3’ten S4’e (dolayısıyla şantiyede) donatı sıklığı vb. nedenlerle betonun sulanması engellenecektir), inşaat kontrol firmalarının bakanlık tarafından sıkı bir şekilde takip edildiği, sorumlulukları müteahhit ile birlikte, Yapı denetim şirketleri, yapı üretim sürecinde yapıyı takip eder ve yetkili kişinin yeterli bilgi ve deneyime sahip olması, beton ve donatı denetimi; standartlar ve Bakanlıkça yayınlanan genelge ve tebliğler doğrultusunda yapı laboratuvarlarında yetkili kişinin yeterli bilgi birikimine sahip olması ve tecrübe, binada kullanılan malzemeler, özellikle beton üretiminde kullanılan agreganın üretim kalitesi standartlara uygundur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu