Ekonomi

Putin, küresel gıda piyasasındaki dengesizlikler nedeniyle Batılı ülkeleri suçladı

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, besin sorunu yaşayan ülkelere yardım etmeyi sürdüreceklerini belirterek, “Bazı batılı ülkelerin maceracı, profesyonellikten uzak politikalarının yol açtığı dengesizlikler nedeniyle gıda kıtlığı yaşayan ülkelere yardım ediyoruz ve etmeye devam edeceğiz.” dedi.

Putin, Rus tarım dalıyla ilgili yetkililerle görüntü konferans tekniğiyle toplantı gerçekleştirdi.

Rusya’nın besin güvenliğinde kıymetli yer tutan eserleri tedarik edebildiğini anlatan Putin, “Tahıl, şeker, bitki yağı, balık ürünleri ve diğer çok sayıda ürünü sağlayabiliyoruz. Et ve et ürünlerinde de iç piyasanın yanı sıra 110 ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz.” diye konuştu.

Küresel piyasada yaşanan besin kriziyle ilgili Batılı ülkeleri suçlayan Putin, “Bazı batılı ülkelerin maceracı, profesyonellikten uzak politikalarının yol açtığı dengesizlikler nedeniyle gıda kıtlığı yaşayan ülkelere yardım ediyoruz ve etmeye devam edeceğiz.” tabirini kullandı.

Putin, yaptırım baskısı ve global besin sorunu nedeniyle Rusya’nın besin üretiminin daha da değerli hale geldiğine işaret ederek, “Yaptırımlardan önce de bazı devletler ve küresel şirketlerin, piyasadaki tekel pozisyonlarını kullanarak, pazarları agresif bir şekilde fethetmek ve rakiplerini sınırlamaya çalıştıklarını biliyoruz.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu