Haber

Paşinyan’dan Putin’e Laçin koridoru tepkisi

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Rus barış güçlerini “sorumluluklarını” yerine getirmeleri için Azeri aktivistler tarafından kapatılan Laçin koridorunda göreve davet etti.

St. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile St. Petersburg’da düzenlenen Bağımsız Devletler Topluluğu üye devletler devlet başkanları gayrı resmi zirvesi çerçevesinde bir araya gelen Paşinyan, “krizi” Laçin koridorunda tartışmak istediğini ve Çözüm yolları bu toplantıda.

Ermenistan Başbakanı; Moskova, Erivan ve Bakü’nün ortasında varılan anlaşmaya göre bu bölgenin “Dağlık Karabağ’daki Rus barış güçlerinin sorumluluğunda” olduğunu ancak bu anlaşmanın aksine “Laçın koridorunun kontrolü altında olmadığını” söyledi. Rus barış güçleri”.

Ermenistan ile Dağlık Karabağ arasındaki tek kara bağlantısı olan Laçin koridoru, Azerbaycan toprağı olan bölgedeki mayınların uluslararası hukuka göre yasadışı olduğu gerekçesiyle protesto eden Azerbaycanlı aktivistler tarafından 12 Aralık’tan bu yana bloke ediliyor. Erivan, Dağlık Karabağ’da yaşayan yaklaşık 120.000 Ermeni’nin bu abluka nedeniyle gıda, ilaç ve yakıt sıkıntısı çektiğini belirtiyor.

Putin: Üçlü görüşme yaptık

Paşinyan ile görüşmesinin gazetecilerin fotoğraf çekmesine izin verilen bölümünde konuşan Putin, Güney Kafkasya’daki sorunları çözmenin “asıl meseleleri” olduğunu belirtti.

St.Petersburg’daki zirveye katılan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Paşinyan ile görüşmeye başladıklarını belirten Putin, başka ayrıntı paylaşmadı.

Dağlık Karabağ sorunu

Dağlık Karabağ’da yaşayan Ermeniler, Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla Azerbaycan’dan bağımsızlıklarını ilan ettiler, ancak bölge uluslararası toplum tarafından Azerbaycan toprağı olarak tanınmaya devam etti. Dağlık Karabağ’da on yıldır devam eden gerilim ve çatışmalar 30 bin kişinin ölümüne neden oldu. Azerbaycan ile Ermenistan arasında 2020 yılında başlayan ve altı hafta süren savaş, Rusya’nın arabuluculuğunda ilan edilen ateşkesle sona ererken, Ermeni güçleri Dağlık Karabağ’ın büyük bir bölümünden çekilmek zorunda kaldı. Varılan anlaşma kapsamında Dağlık Karabağ’a Rus barış gücü konuşlandırıldı.

DW,AFP/CO,EC

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu