Ekonomi

JPMorgan, yeni spot Ethereum ETF’lerinin 2024’ün geri kalanında 1 milyar ila 3 milyar dolarlık net giriş çekmesini bekliyor

Yakın zamanda ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) spot Ethereum borsa yatırım fonlarını (ETF’ler) onaylaması kripto fiyatlarını yükseltti.

JPMorgan’a göre, Grayscale Ethereum Trust (ETHE) için Net Varlık Değeri (NAV) fiyat farkı neredeyse kapandı, ancak ABD’de spot Ethereum ETF’lerinin piyasaya sürülmesinin daha fazla gecikmeyle karşılaşması durumunda dalgalanmalar bekleniyor.

SEC 19b-4 formlarını onaylamış olsa da, S-1 başvuruları hala inceleme altında.

SEC onayını sağlamak için stake etme özelliklerini hariç tuttuğu görülen bu ETF’lerin onaylanması, SEC’in Ethereum’u stake edilmeyen bir emtia olarak görebileceğini düşündürüyor.

JPMorgan analistleri, ABD politika yapıcıları çoğu kripto para birimini emtia olarak kabul eden bir yasa çıkarmadıkça (ABD seçimlerinden önce daha az olası görülen bir senaryo) SEC’in daha merkezi kabul edilen ve menkul kıymet olarak görülen diğer tokenlar için ETF’leri onaylama olasılığının düşük olduğuna inanıyor.

JPMorgan, yeni onaylanan spot Ethereum ETF’lerine yatırımcı girişi potansiyeli hakkında sorular yöneltti. Banka, bu ETF’lere yönelik talebin spot Bitcoin ETF’leri için görülenin çok altında olacağını öngörüyor.

Bunun nedenleri arasında Bitcoin’in ilk hamle avantajı, Bitcoin’in yarılanmasına benzer bir talep katalizörünün olmaması, Ethereum ETF’lerinde stake etmenin başlangıçta hariç tutulması, Ethereum’un bir uygulama belirteci olarak farklı değer önerisi, daha düşük AUM/likidite ve Bitcoin’e kıyasla Ethereum pazarının göreceli büyüklüğü yer alıyor.

Banka, spot Ethereum ETF’lerinin yılın geri kalanında yaklaşık 1 milyar ila 3 milyar dolar arasında mütevazı net giriş çekebileceğini tahmin ediyor. Gelecekte, potansiyel olarak yasal değişiklikler yoluyla stake etme dahil edilirse, girişler 3 milyar ila 6 milyar dolar arasında artabilir.

Son olarak JPMorgan, spot Ethereum ETF’lerinin piyasaya sürülmesine yönelik ilk piyasa tepkisinin olumsuz olabileceğini belirtti.

Spot Bitcoin ETF’lerinin bir önceki yılın Ocak ayındaki lansman sonrası tepkisiyle paralellik kuran firma, bir ETF’ye dönüşüm bekleyen spekülatif yatırımcıların kar elde edebileceği ve spot ETF’lerin lansmanını takiben Ethereum fiyatlarında kısa vadeli bir düşüşe yol açabileceği için Grayscale Ethereum Trust’tan yaklaşık 1 milyar dolar çıkmasını bekliyor.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

bucak-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu