Haber

İran ŞİÖ üyelerine saldırmazlık paktı teklif etti

İran, Şangay İşbirliği Örgütü’ne (ŞİÖ) üye ülkeler arasında ortak ve kalıcı bir barış ve güvenliğin tesisi amacıyla “saldırmazlık paktı” imzalanmasını önerdi.

İran’ın resmi haber ajansı IRNA’nın haberine göre, Pekin Xiangshan Forumu’na katılmak üzere Çin’e giden İran lideri Ayetullah Ali Hamaney’in Baş Askeri Danışmanı Yahya Rahim Safavi, Çin Askeri Bilimler Akademisi’ni ziyaret etti.

Safavi, üst düzey Çinli askeri yetkililerle yaptığı görüşmede, “Çin ve İran silahlı kuvvetleri, her türlü tehdit ve ortak çıkarlar konusunda ortak bir anlayışa varmalıdır.” dedi. dedi.

Pekin Xiangshan Forumu’nun “Ortak Güvenlik ve Sürdürülebilir Barış” sloganına işaret eden Safavi, “Öncelikle Şanghay İşbirliği Örgütü’ne üye ülkeler arasında ortak güvenliğin ve kalıcı barışın gerçekleşmesini tavsiye ediyorum. Bunun modeli de olabilir” dedi. üyeler arasında bir saldırmazlık anlaşmasının imzalanması olabilir.” söz konusu.

İran, Eylül ayında Özbekistan’ın Semerkant kentinde düzenlenen ŞİÖ Zirvesi’nde örgüte tam üye olarak katıldı. Çin, Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Özbekistan, Pakistan, Hindistan ve son olarak İran’ın üye olduğu Şanghay İşbirliği Örgütü, üyeler arasında karşılıklı güven, iyi komşuluk ve dostluk ilişkilerini güçlendirerek bölgesel barış, güvenlik ve istikrarın korunmasını amaçlıyor. ülkeler.

haber-gercus.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Başa dön tuşu