Ekonomi

Hindi Yetiştiriciliği Artık Hobi Yok

Hobi olarak başladığı hindi yetiştiriciliğinde taleplere yetişemez.

ZONGULDAK – Zonguldak’ın Alaplı ilçesinde girişimci Resul Gazitepe, televizyonda gördüğü haberlerden etkilenerek evinin bahçesinde başladığı hindi yetiştiriciliği işine yaklaşık 15 bin hindi kapasiteli çiftlikte devam ediyor. Şirket aracılığıyla Türkiye genelindeki tüm otellere türkiye gönderilirken, birçok ülkeye de ihracat yapmaktadır.

Alaplı ilçesinde esnaflık yapan Resul Gazitepe, tavuk ve hindi gibi hayvanlara olan ilgisinden dolayı hindi yetiştiriciliğine yatırım yaparak ilçe ve ülke ekonomisine katkıda bulundu. 2010 yılında tavukçuluğa başlayan Gazitepe, daha sonra hindi yetiştiriciliği ile ilgilenmiş ve 15 bin kapasiteli tesiste üretime başlamıştır.

140 gün boyunca yetiştirdiği 15 bin hindiyi şirket aracılığıyla Azerbaycan, Gürcistan, İran, Irak gibi birçok ülkeye ihraç eden Gazitepe, talebin son dönemde daha da arttığını söyledi.

Alaplı’da bu tür yatırımları yapmaktan mutluluk duyduğunu kaydeden Resul Gazitepe, “Bu çiftlikte Alaplı ve ülke ekonomisine katkı sağlıyoruz. 140 günlük süreçlerde yetiştirip beslediğimiz hindileri Türkiye genelindeki tüm otellere gönderiyoruz, Hem iç pazara hem de yurt dışına, çoğunlukla Gürcistan, Azerbaycan’a gönderiyoruz. İç pazarda da önemli bir pazarımız var. Hindi eti yüksek proteine ​​sahiptir. Şu anda çiftliğimizin kapasitesi 15 bin. İleride ek yatırımlarla kapasitemizi daha da artırmak istiyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Başa dön tuşu