İş

Erciyas Çelik Boru’da toplu iş sözleşmesi imzalandı: Yüzde 111 zam

Özel Çelik

DÜZCE –DİSK’e bağlı Birleşik Metal İşçileri Sendikası’nın örgütlendiği Erciyas Çelik Boru Düzce ve Mersin fabrikalarında toplu iş sözleşmesi, 14 Şubat’ta üyelerin onayıyla imzalandı.

1 Ocak 2024 itibarıyla yürürlüğe girecek olan TİS görüşmeleri 17 Ekim 2023’te başladı ve 14 Ocak 2024’te anlaşmazlıkla sonuçlandı. Arabulucu raporunun sendikaya ulaşmasının ardından sendika 31 Ocak’ta greve gitti.

Düzce ve Mersin fabrikaları önünde 1 Şubat’tan bu yana süren grev, dün gece imzalanan toplu iş sözleşmesiyle sona erdi.

YÜZDE 111 ARTIŞ

2 yıl geçerli olmak üzere imzalanan toplu iş sözleşmesine göre fiyatlar 6’şar aylık dönemlerde artırılacak.

Ücretlerde ortalama yüzde 111 oranında artış yapılması konusunda anlaşmaya varılırken, enflasyon + 3 puanlık artış 2, 3 ve 4’üncü altı ayda fiyatlara yansıyacak. Taban fiyat savunması toplu iş sözleşmesine dahil edilecek.

Ayrıca işçilerin sosyal ödemeleri ile yan ödenekler, tatil, izin ve yakıt ödemelerinde de ortalama yüzde 250 artış sağlandı. Sözleşmede ikinci altı aydan itibaren her ay 1.100 TL değerinde gıda paketi yer alırken, idari konularda ve mali haklarda yeni kazanımlar elde edildiği bildirildi.

Sendika temsilcisi Ramazan Kural, yaptığı açıklamada, “Grev döneminde disiplinli bir şekilde sendikasına ve örgütüne sımsıkı sarılarak grevini savunan cesur Erciyas Çelik Boru işçilerine, kardeş sendikalarımıza, işçi örgütlerine, basına teşekkür ediyoruz. İşçilere ve dayanışma içinde olan tüm dostlarımıza, “Toplu iş sözleşmemiz üyelerimize, işyerimize, sendikamıza ve işçi sınıfına hayırlı olsun” dedi.

(HABER MERKEZİ)

karapurcek-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu