Ekonomi

Ek MTV detayları ortaya çıktı

Her yıl Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere iki kez alınan Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ödemeleri bu yıl üçüncü kez ödenecek.

Kahramanmaraş’ta yaşanan deprem felaketi nedeniyle 6 Şubat’ta alınacak ek MTV ödemesi araç sahiplerinin gündemindeydi.

Yönetmeliğe ilişkin tebliğ Resmi Gazete’de yayımlandı.

Merak edilen tüm sorular cevaplandı.

Vergiyi alıcı mı satıcı mı ödeyecek?

2023 yılı için tahakkuk eden MTV tutarı kadar uygulanacak ek MTV ile ilgili en çok merak edilen vergiyi kimin ödeyeceği oldu.

Yayınlanan açıklamaya göre 15 Mayıs 2023 tarihinden itibaren ek vergiden aracı devreden değil, aracı satın alan kişi sorumlu olacak.

Örneğin; (A) tescilli aracını 15/5/2023 tarihinde (B)’ye devretmiştir. Bu durumda, 7456 sayılı Kanunun yürürlüğe girdiği tarihte tescilli ve tescilli araca sahip olan ek MTV(B)’nin mükellefi.

(C) tescilli aracını 21/8/2023 tarihinde (D)’ye devretmiştir. Bu durumda dönem işlemi 7456 Sayılı Kanunun yürürlük tarihinden sonra yapıldığından (D) ayrıca MTV yükümlüğü olmayacaktır.

kimleri kapsıyor

Yönetmeliğin yayımı tarihinde tescil ve tescili yapılan otomobil, otobüs, kamyon, kamyonet, uçak ve helikopter dahil tüm araçlar ile 31 Aralık 2023 tarihine kadar tescil ve tescili yapılacak tüm araçlar ek düzenleme kapsamında olacaktır. MTV.

Ancak depremzedeler buna dahil değil.

6 Şubat’ta meydana gelen depremler nedeniyle kuvvetlice ilan edilen Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye, Şanlıurfa, Elazığ illeri ile Sivas’ın Gürün ilçesinde; Depremin tarihi prestijiyle tescil ve tescil edilen araçlar, deprem nedeniyle yıkılan veya ağır veya orta hasarlı binaların sahiplerine ait araçlar, deprem nedeniyle ağır hasar nedeniyle kullanılamaz hale gelen, eşini veya eşini kaybeden araçlar birinci derece yakınlarından (anne, baba, çocuk) birinin deprem nedeniyle olması nedeniyle mükelleflerle ilgili araçlar için ayrıca MTV alınmayacaktır.

Ödemeler nasıl olacak?

Ek MTV, birinci taksit bu Kanunun yayımı tarihini takip eden ay sonuna (Ağustos), ikinci taksit ise 2023 Kasım ayı sonuna kadar olmak üzere iki eşit taksitte ödenecektir.

2023 yılının son 6 aylık döneminde ilk kez ilgili sicillere tescil ve tescil ettirilen araçlara tahakkuk ettirilen yıllık motorlu taşıtlar vergisi ikinci 6 aylık döneme ait olduğundan bu araçların ilave MTV’si 6 aylık döneme tekabül eden motorlu taşıtlar vergisi tutarı ve bu taşıtlar üzerinden tahakkuk eden motorlu taşıtlar vergisi ödeme süresi içinde peşin olarak ödenecektir.

erfelek-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Başa dön tuşu