Ekonomi

CHP Milletvekili Bekir Başevirgen: Türk Lirasının Değer Kaybetmesiyle Ekmek Fiyatları Artıyor

CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen ekmek fiyatı üzerinden Türk lirasındaki değer kaybını hesapladı. Başevirgen, “En ufak kağıt paramızla bir somun ekmek alamaz hale geldik. Daha da kötüsü aynı kilodaki ekmeğin fiyatının yılsonunda 10 lirayı geçmesi kuvvetle muhtemel. Öngörülen en küçük ikinci banknotumuz olan 10 lira ile bir ekmek bile alınamayacak.”

CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, TL’deki değer kaybıyla ilgili yazılı açıklama yaptı. Değer kaybını ekmek fiyatı üzerinden hesaplayan Başevirgen’in açıklaması şöyle:

“GEÇEN SEFERDE 7 LİRA OLAN 200 GR EKMEĞİ 0,7 ADET ALABİLİRİZ”

“Paramızdan altı sıfır atma kararının yürürlüğe girdiği 1 Ocak 2005 tarihi itibariyle en küçük banknotumuz olan 5 milyon liranın yerini 5 lira aldı. o zaman 30 kuruş olarak değiştirildi.Daha sonraki yıllarda en küçük banknot olan 5 liranın alım gücü giderek azaldı.Öyle ki bir zamanlar 16.66 adet aldığımız 5 lira ile 230 gram ekmeğin 2.5’i 2021’de 2 liraya satılan ekmeğin 210’u, 2022’de fiyatı 5 liraya çıktı. Son zamla 7 liraya çıkan 1 gram ekmek ve 0.7 adet 200 gram ekmek alabiliyoruz.

“EN KÜÇÜK KAĞIT PARALARIMIZLA EKMEK ALAMAZIZ”

En ufak kağıt paramızla bir ekmek alamayacak hale geldik. Daha da kötüsü, yıl sonuna kadar bire bir kilo ekmeğin fiyatının 10 lirayı geçme ihtimali çok yüksek. Öngörülürse ikinci en küçük kağıt paramız olan 10 lirayla da olsa bir lokma ekmek alınmayacak. Yapılan hesaplamalara göre 2022 yılında 5 liralık kağıt paranın maliyeti 6.78 lira oldu. Geçen yıldan bu yana olan maliyet artışları düşünüldüğünde bu rakam 10 lirayı bile geçebilir. Yani paranın maliyeti maliyetinden fazladır. İktidarın ‘Yaparsa AK Parti yapar’ sloganı vardı. Çünkü bu hükümetten başka hiçbir yönetim kendi ulusal para biriminde böyle bir vahşeti görmemiştir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Başa dön tuşu