Yaşam

Bir Savaş Esirinin Kamera Önünde Gizlice İlettiği Mesajın Anlamını Öğrendiğinizde Tüyleriniz diken diken olacak!

Yardım davet ettiği basın toplantısı sırasında Hükümete olan bağlılığını dile getirdiama bunu yaparken gözleri de bir şeyler söylüyordu.

Kaset geniş çapta yayıldı ve ABD istihbarat uzmanları Mors’un mesajını yakaladı. Açıklamada söylediklerine, sonrasında yaşananlara ve bu noktaya gelene kadar Jeremiah Denton’ın farklı hikayesinin detaylarına dalalım.

Jeremiah Denton’ın kim olduğuna bakarak başlayalım.

ABD Donanması’nda amiral olarak görev yapan ve emekli olan Denton, Alabama’yı Senato’da temsil eden bir senatördü. Onu değerli bir insan yapan en değerli unsur, pilotluğunu yaptığı jetin düşürülmesinden sonraKuzey Vietnam’ın Hanoi kentinde esir tutulurken gösterdiği cüretkarlık.

1966 yılında verdiği bir röportajda tüm dünyanın dikkatini çeken bir mesaj vermişti.

Denton’un savaş esiri olarak tutuldu 1966 yılında Vietnam’ın propagandasına karşı ülkesini temsil etmek üzere uluslararası bir basın toplantısına götürüldü. Onu kameranın önüne koyan kimsenin ne olacağı hakkında hiçbir fikri yoktu.

Kayıt sırasında kan çanağı gözlerini Mors alfabesiyle kırptı. “İŞKENCE” (işkence) Harfleri kodladım. Böylesine akıllıca bir formülle, oradaki şartların çok zor olduğunu, onlara işkence yapıldığını tüm dünyaya duyurdu.

Yaklaşık 8 yıl boyunca savaş esiri olarak kaldı.

O anda özellikle Amerika’da kaydedildi, Tüm dünyada ses getirdive Denton, Vietnam Savaşı’nın bir figürü haline geldi.

12 Şubat 1973’te “Eve Dönüş” adı verilen operasyonla serbest bırakıldı ve o dönemde serbest bırakıldı. ilk Amerikalı savaş esiri olmuş. Daha sonra diğer esirler de serbest bırakılarak Amerika’ya geri gönderildi.

Denton, 28 Mart 2014’te 89 yaşında vefat etti. Gösterdiği cesaret ve özellikle esir tutulduğu dönemde yaşadığı zorluklar bugün bile konuşulmaya devam ediyor.

Kaynaklar: CB News, AL, Görgü Tanığı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Başa dön tuşu