Ekonomi

Binance 24. dönem BNB yakımını tamamladı: Yakma BNB fiyatını nasıl etkiledi?

Investing.com – Kripto para borsası Binance, 24. çeyrek BNByakma işleminin tamamlandığını duyurdu.

Binance, toplam maliyeti 483 milyon $ olan 24. BNB yakma faaliyetinde 1.991.854,33 BNB’yi dolaşımdan çıkardı. Yakma önlemi, toplam arzın %1,27’sini oluşturuyordu.

Binance, yerel varlığı BNB’yi piyasaya sürerken kripto para biriminin toplam arzını 100 milyon birimin altına getirme taahhüdünde bulundu. Bu kapsamda borsa sistematik olarak üçer aylık dönemlerde token yakma faaliyeti gerçekleştirmektedir. 3 ayda bir yakılacak BNB miktarı, BNB fiyatı ve BNBChain’deki faaliyetlere göre belirlenir.

Yaklaşık 2 milyon BNB jetonunun yakılmasının ardından piyasadan çekilmesinin ardından dolaşımdaki BNB arzı 153.857.203’e ulaştı. 24. çeyrek döneminden bu yana devam eden yakma faaliyetlerinin toplamında yaklaşık 48 milyon BNB tedavülden düşüldü. Bu aktivitenin BNB arzı 100 milyon doların altına düşene kadar devam etmesi beklenirken, arzın düzenli olarak kısıtlanması BNB fiyatını olumlu etkileyen bir faktör olarak değerlendiriliyor.

Ancak Binance üzerindeki son düzenleyici baskı, BNB fiyatını da düşürdü. özellikle geçen ay SEC’inBinance ve CEO’su Changpeng Zhao’ya açılan davanın ardından BNB fiyatı bir ayı aşkın süredir 230 dolara kadar uzanan bir bantta yatay seyrederken 250 doların altına çekildi.

Öte yandan dün Binance Launchpad’de yanan aktivite gerçekleşti. AKRM halka arzı çakıştı Zira 6 günlük süre içerisinde 10.18 milyon BNB’nin ARKM’ye kilitlendiği düşünüldüğünde, bu token’lar serbest bırakılarak olası satış baskısı bir nebze azaltıldı.

BNB yakmak Portala göre, bir sonraki yakma döneminde 2 milyondan fazla BNB’nin yakılabileceği varsayılıyor. BNB fiyatı ise geçen hafta 260$ seviyesini test ettikten sonra dün %1,6 oranında geriledi ve günün ilk saatlerinde 240$ sınırında tutunma noktası buldu.

Author: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Başa dön tuşu