Ekonomi

Amazon milyarlarca avroluk İtalyan bulut genişlemesini hedefliyor

Amazon’un bulut bilişim bölümü Amazon Web Services (AWS), İtalya’daki veri merkezi operasyonlarını genişletmek üzere milyarlarca avroluk bir yatırım yapmak için İtalya ile görüşmeler yürütüyor. Bu hamle, Amazon’un Avrupa genelinde bulut hizmetlerini geliştirmeye yönelik daha geniş stratejisinin bir parçası.

Devam eden görüşmeler yatırımın ölçeğini ve yerini belirlemeye odaklanmış durumda; AWS Milano’daki mevcut tesislerini büyütmeyi ya da yeni bir tesis inşa etmeyi düşünüyor. Yine de kesin yatırım tutarı ve belirli bir yer gibi ayrıntılar henüz kesinleşmedi. AWS ve İtalya’nın kabine ofisi dijital geçiş departmanı konuyla ilgili yorum yapmadı ve İtalya’nın endüstri bakanlığı sözcüsü bir açıklama için hemen müsait değildi.

AWS, İtalya’daki ilk bulut bölgesini 2020 yılında kurdu ve 2029 yılına kadar 2 milyar avro yatırım yapmayı planlıyor. AWS’nin İtalya’daki müşterileri arasında lüks otomobil üreticisi Ferrari ve sigorta şirketi Assicurazioni Generali gibi prestijli markalar yer alıyor.

İtalya’daki bu potansiyel yatırım, AWS’nin İspanya’nın Aragon bölgesinde daha önce planlanan 2,5 milyar avroluk yatırımını artırarak 15,7 milyar avroluk bir yatırım yapacağını duyurmasının ardından geldi. İtalyan yatırımının önemli olması beklenirken, İspanyol projesinin ölçeğiyle eşleşmeyebilir ve yakın gelecekte bir duyuru yapılması beklenmiyor.

Uzun vadeli bir strateji olarak AWS, Almanya’da 2040 yılına kadar uzanacak 7,8 milyar avroluk bir yatırım planladığını da açıkladı. Ayrıca AWS, önemli kaynaklar gerektiren bir sektör olan telekom müşterilerine bulut hizmetleri sağlamak için altyapı geliştiriyor. Bu ay Telefonica Deutschland, 1 milyon müşterisini AWS bulutuna taşıdığını duyuran ilk telekom müşterisi oldu.

Yapay zekaya olan ilginin arttığı ve kurumsal bulut bilişim harcamalarının yeniden canlandığı bir ortamda AWS, 270 milyar dolar değerindeki bulut altyapısı pazarında artan talebi karşılamayı hedefliyor. AWS ayrıca, özellikle hükümet ve yüksek düzeyde düzenlemeye tabi endüstri müşterileri için veri gizliliği düzenlemelerine uymak amacıyla verileri Avrupa Birliği’nde bulunan sunucularda depolamayı taahhüt etti.

Alphabet gibi rakipler de İtalya’nın en büyük bankası Intesa Sanpaolo için iki bulut bölgesi kurmak üzere yaptıkları 1 milyar avroluk yatırımla İtalya’nın bulut pazarına önemli bir giriş yaptı. Microsoft (NASDAQ:MSFT) da benzer şekilde 2020 yılında duyurduğu 1,5 milyar dolarlık yatırım girişiminin bir parçası olarak İtalya’da ilk bulut bölgesini açtığını duyurdu.

Bulut bilişim pazarı, teknoloji firmaları için kritik bir büyüme alanı olmaya devam ediyor ve Amazon’un AWS’si bu genişlemenin ön saflarında yer alarak Avrupa’da bulut altyapısının gelişimini yönlendiriyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Başa dön tuşu