Ekonomi

Altın fiyat tahmini yükseltildi, piyasa yükselişini sürdürüyor

Altın fiyatları, metalin art arda beş işlem seansında rekor seviyelere ulaşması ve Perşembe günü ons başına 2.305,04 $ ile zirve yapması nedeniyle yatırımcıların dikkatini çekiyor. Bu, yıl başından bu yana %12’lik bir artışı temsil ediyor. Altın fiyatlarındaki etkileyici yükseliş, İsviçre altın rafinerisi MKS PAMP’ın metal stratejisi başkanı Nicky Shiels’in 2024 ortalama altın fiyatı tahminini 150 dolar yukarı çekerek ons başına 2.200 dolara yükseltmesine neden oldu.

Piyasa katılımcılarının aklındaki soru, altının, Fildişi Sahili ve Gana’daki kötü hasatlardan kaynaklanan arz sıkıntısı nedeniyle 2024’ün başından bu yana iki kattan fazla artan kakao fiyatlarında görülen patlayıcı büyümeyi yansıtıp yansıtamayacağıydı. Shiels, şimdiye kadar çıkarılan altının önemli bir kısmına sahip olan bireyler ve merkez bankaları tarafından tutulan önemli stoklar ve rezervler nedeniyle altın için böyle bir senaryonun oldukça olası olmadığını söyledi.

Kakao fiyatlarındaki artışla kıyaslanması pek mümkün olmasa da analistler altının geleceği konusunda iyimserliğini koruyor. Marex analisti, grafiklerde belirgin direnç seviyeleri olmadığı için piyasanın zirvesini tahmin etmenin zorluğuna dikkat çekti.

Dünya Altın Konseyi’ne göre yükseliş eğilimi, işlem hacimlerinde %40 artış görülen tezgah üstü ve vadeli altın piyasalarının güçlü performansıyla destekleniyor. Ayrıca, altın opsiyonları piyasasında da kayda değer bir hareketlilik söz konusu olup, bu durum hisse senedi ve tahvil gibi diğer varlıklara kıyasla altına özel bir ilgi olduğunu göstermektedir.

İleriye bakıldığında, birçok analist, ABD Merkez Bankası’nın temel faiz oranlarını düşürmeye başlaması halinde altın fiyatlarının yeni zirvelere ulaşabileceğini ve fiziksel olarak desteklenen altın borsa yatırım fonları (ETF’ler) sahipleri de dahil olmak üzere şu anda kenarda duran yatırımcılardan gelen talebi potansiyel olarak artırabileceğini tahmin ediyor.

Bank of America analistleri, Fed’in faiz indirimlerinin zamanlamasına bağlı olarak, 2024’ün ilk çeyreğinden daha sonra gerçekleşse bile, bu yıl altın için ons başına 2.400 dolarlık fiyat tahminlerini koruyor.

Altının değerindeki son artış, güçlü dolar ve yüksek ABD reel faiz oranları gibi makroekonomik engellerin varlığına rağmen Mart ayındaki %9,3’lük kayda değer yükselişin ardından geldi ve Temmuz 2020’den bu yana en güçlü aylık artışa işaret etti. Piyasanın dayanıklılığı ve fiyat tahminlerindeki yukarı yönlü revizyon, bir yatırım ve servet koruma varlığı olarak altına olan ilginin devam ettiğini yansıtıyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

haber-keskin.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu