Ekonomi

AFAD’dan deprem felaketi sonrası ‘çığ’ uyarısı

AFAD Deprem ve Risk Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar, Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 10 ilde büyük yıkıma neden olan 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerle ilgili açıklama yaptı.

AFAD Sarsıntı ve Risk Azaltma Müdürü Tatar, bölgede 10 dakikada bir hissedilebilecek düzeyde artçı sarsıntılar olduğunu belirterek, “Şu ana kadar 3858 artçı sarsıntı oldu. Konuştuğumuz dakikalarda bile 3 bin 900’ü geçtiğini söyleyebiliriz”söz konusu.

Tatar, bölgede kar yağışının görüldüğünü de belirtti. “çığ” uyardı. Tatar, “Depremlerin ardından 30 katrilyon joule enerji açığa çıktı. Ortaya çıkan enerji çok büyük, hasar tespit çalışmaları devam ediyor. Vatandaşlarımızdan hasarlı evlere girmemelerini rica ediyoruz. Karlı bazı noktalarda artçı sarsıntılarla birlikte çığ meydana gelebilir.” .söz konusu.

Orhan Tatar’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

– Bu deprem Anadolu coğrafyasının son 2 bin yılda yaşadığı en büyük depremdir. Bu 2 depremin toplam süresi 2 dakikalık bir molaya yayılmıştır. Derinliği ortalama 8,5 ila 10 kilometredir. Sahadan gelen bilgilere göre yer kabuğunda 7 metreye varan yer değiştirmeler var.

– Ortaya çıkan güç çok büyük, hasar tespit çalışmaları devam ediyor. Vatandaşlarımızdan hasarlı meskenlere girmemelerini rica ediyoruz. Bazı karlı noktalarda artçı sarsıntılarla birlikte çığ oluşabilmektedir.

– Şu ana kadar edinilen bilgilere göre 400 kilometrenin üzerinde yüzey yırtılması meydana geldiğini biliyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu