Haber

ABD’de New York Times gazetesi çalışanları tarafından 24 saat iş bırakma

YENİ ABD’nin önde gelen medya kuruluşlarından New York Times’ın (NYT) çalışanları, yönetimin ortasında sendikayla yapılan müzakerelerin başarısızlıkla sonuçlanması üzerine 24 saatlik greve gitti.

New York Times binası önünde toplanan yüzlerce gazete çalışanı, ellerinde pankartlarla gazete yönetimini protesto etti.

Gazetenin muhabir ve yazı ekibini oluşturan çalışanlar, New York Times yönetiminin ortasında, sendikası olan NewsGuild ile 20 aydır devam eden ve sonuçsuz kalan müzakerelere tepki göstererek, ayrılmadıklarını ifade ettiler. 2 yıl zam alabiliyorlar ve adil bir anlaşma istiyorlar.

NewsGuild sendikasından yapılan yazılı açıklamada, NYT yönetiminin yaptığı önerinin ABD’deki enflasyon ve ortalama ücret artışlarının çok gerisinde kaldığına dikkat çekildi.

Konuyla ilgili NYT’de yer alan haberde, sözleşmenin Mart 2021’de sona ermesinden bu yana taraflar arasında 40’a yakın görüşme yapıldığı ancak maaş zammı, sağlık ve emeklilik planları konusunda uzlaşmaya varılamadığı kaydedildi.

Haberde, NYT’nin sendikaya son 20 ay için yüzde 4 olmak üzere 2023 ve 2024 için toplamda yüzde 12,5 zam teklif ettiği, sendikanın ise geçmişe dönük yüzde 8,5 olmak üzere toplam yüzde 24 maaş zammı istediği belirtildi.

NYT’de 1800’den fazla çalışan olduğu ve bunların yaklaşık 1450’sinin ilgili sendikaya üye olduğu paylaşıldı.

En az 1.100 NYT çalışanının 24 saatlik iş bırakmaya imza attığı belirtilirken, NYT çalışanlarının en son 1981’de benzer bir günlük eylemde bulunduğu belirtildi.

Öte yandan başta CNN olmak üzere BuzzFeed, AMC Networks ve Gannett gazete zinciri gibi medya kuruluşları reklam gelirlerindeki düşüş ve belirsiz ekonomik görünüm nedeniyle giderleri kısmak için yüzlerce çalışanını işten çıkarırken, gibi kuruluşlar NPR ve Washington Post, bütçe sorunları nedeniyle bazı birimleri kaldırdıklarını duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Başa dön tuşu